امروز 5 خرداد 1399 (ه.ش) و 25 مه 2020 (م)
شماره مطلب :
38708
تاريخ انتشار :
11 آبان 1398 ساعت 14:23:35
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
جهانگیری: ایران علاقه مند به توسعه روابط با قرقیزستان است
 

 

جهانگیری: ایران علاقه مند به توسعه روابط با قرقیزستان است

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به روابط خوب جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان و لزوم توسعه این روابط گفت: مشترکات دینی، تاریخی و فرهنگی دو کشور می‌تواند موجب گسترش روابط فیمابین در همه زمینه‌ها شود.

به گزارش نسیم صبا به نقل ازپایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری صبح روز دوشنبه در حاشیه هجدهمین اجلاس نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای با بیان اینکه کمیسیون مشترک دو کشور باید در رفع موانع پیش رو تلاش کنند، اظهار داشت: از وزیر راه و شهرسازی ایران که مسئول کمیسیون مشترک است می‌خواهم که برای بهبود روابط از همه ظرفیت‌ها استفاده کند.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد دو کشور می‌تواند مکمل یکدیگر باشند، بیان کرد: امضای توافق اخیر ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا مبنای خوبی برای توسعه روابط با این اتحادیه است.

معاون اول رئیس جمهوری بر افزایش همکاری‌های بانکی، گردشگری و ارتباطات مردمی میان تهران و بیشکیک تاکید کرد و افزود: ایران آمادگی لازم را دارد تا با ارائه تسهیلات روادید به گسترش مناسبات میان دو کشور کمک کند.

به‌دنبال حل مشکلات مربوط به پرواز مستقیم ایران و قرقیزستان هستیم

جهانگیری با اعلام آمادگی ایران برای اتصال ترانزیتی قرقیزستان با بازارهای جهانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با توجه به موقعیت جغرافیایی و اتصال به خلیج‌فارس و دریای عمان و امکانات زیرساختی نظیر راه‌آهن در این زمینه به قرقیزستان کمک کند.
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر به دنبال حل مشکلات مربوط به پرواز مستقیم میان ایران و قرقیزستان است از نخست وزیر این کشور برای سفر به تهران دعوت کرد.

جهانگیری با اشاره به روابط خوب جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان گفت: مشترکات دینی، تاریخی و فرهنگی دو کشور می‌تواند موجب گسترش روابط فیمابین در همه زمینه‌ها شود.

از عضویت دائم ایران در پیمان شانگ‌های حمایت می‌کنیم

نخست وزیر قرقیزستان نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت ایران در سیاست خارجی کشورش گفت: ایران از جمله نخستین کشورهایی بود که استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت و این روابط تا به امروز همواره رو به گسترش بوده است.
ابوالقاضی اف با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور و تلاش کمیسیون مشترک برای افزایش مبادلات اقتصادی تصریح کرد: حجم روابط دو کشور ۲۰ میلیون دلار است که رضایت بخش نیست و با توجه به ظرفیت های بسیار ایران در حوزه های مختلف به ویژه نفت و گاز باید بیشتر شود.
وی با قدردانی از عملکرد شرکت‌های بخش خصوصی ایران در اجرای طرح های عمرانی در قرقیزستان اظهار داشت: از نظر کشورش هیچ مانعی برای عضویت ایران در پیمان شانگهای وجود ندارد و ما بعنوان عضو دائم این پیمان از عضویت ایران کاملا حمایت می‌کنیم.
وی با دعوت از معاون اول رئیس جمهوری برای سفر به قرقیزستان عنوان کرد: امیدوارم با تقویت کمیسیون مشترک شاهد گسترش همکاری‌های اقتصادی باشیم.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba