امروز 15 مرداد 1399 (ه.ش) و 5 اوت 2020 (م)
شماره مطلب :
39186
تاريخ انتشار :
07 اسفند 1398 ساعت 14:08:50
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نیمی از سدها الان تقریبا خالی است / کم مصرف ها پاداش می گیرند
رضا اردکانیان وزیر نیرو :در رابطه با وضعیت آبی، قطعی برق و همچنین شرایط سدها و نیروگاه ها عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم آمادگی کامل در رابطه با سیلاب های بهاره زا داشته باشیم

 

 

 

 

به گزارش نسیم صبا:رضا اردکانیان وزیر نیرو در گفت و گو با خبرنگار جام جم آنلاین ، در رابطه با وضعیت آبی، قطعی برق و همچنین شرایط سدها و نیروگاه ها عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم آمادگی کامل در رابطه با سیلاب های بهاره زا داشته باشیم تا از این حیث در شرایطی باشیم که نگرانی به وجود نیاید، نیمی از سدها الان تقریبا خالی است.

وزیر نیرو گفت: در خصوص بارش ها باید بگویم که تا همین روزهای اخیر به نسبت سال آبی گذشته در همین مدت با مسئله کاهش مواجه شده ایم. امیدوار هستیم که شرایط بهبود پیدا کند.

اردکانیان افزود: به نسبت بلند مدت تقریبا در وضعیت متعادلی هستیم. اما همه این اطلاعات باید به این منظور باشد که به یک جمع بندی برسیم که مثلا در فصل تابستان آینده شرایط ما از حیث برق چگونه خواهد بود. واقعیت این است که این موضوع تا حد زیادی به شیوه مصرف برمی گردد.

وی ادامه داد: اگر کم کم به سمت گروه «خوش مصرف ها» برویم و اکثریت جامعه مشترکین چه در آب در چه در برق از عادت خوب خوش مصرفی تبعیت کنند حتی در سال های خشک هم نمی توان نگران بود چرا که به خوبی می دانیم شرایط مصرفی ما شرایط متعادلی است. وزیر نیرو تاکید کرد: اگر خدای نکرده بی رویه مصرف کنیم حتی در سال‎های پر آب و به اصطلاح تر نگرانی زیادی به وجود می آید.

وی بیان داشت: تابستان گذشته مردم عادت خوبی را تجربه کردند و توانستیم سه هزار و 800 مگابایت اوج بار تابستان 98 را به نسبت به سال قبل کاهش بدهیم آن هم بدون اینکه خاموشی بدهیم و یا اینکه عرضه انرژی کم شود.

اردکانیان تاکید کرد: حتی به بخش صنعت، انرژی بیشتری دادیم و این قضیه مدیریت شد. به جای اینکه در ساعات اوج بار (که از ظهر شروع می شود و تا ساعت چهار و پنج بعدازظهر هم ادامه دارد) همه برای استفاده از انرژی برق فشار بیاورند، تشویق به این شدند که مصارف خود را در بخش صنعت به ساعات دیگر منتقل کنند و حتی از این محل چیزی حدود 200 میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی گرفتند.

وزیر نیرو یادآور شد: این مشترکین خوش مصرف باعث شدند اوج بار کاهش پیاده کند و بر اساس قراردادهایی که داشتیم مشمول پاداش شدند.

اردکانیان ادامه داد: حتی در بخش خانگی هم ما امسال این تجربه موفق را داشتیم. همکاران به من گفتند که 106 میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی به بخش خانگی داده شده است.

وی یادآور شد: ما از قبل گفته بودیم که الگوی مصرف متعادل 300 کیلووات ساعت در ماه است و هرکس کمتر از این مقدار در ماه مصرف کند به میزانی که کمتر مصرف می کند معادل وجهش به او پاداش می دهیم.

اردکانیان افزود: حالا این پاداش یا روی قبض ثبت و یا به عنوان اعتبار برای قبض بعدی لحاظ می شود یا به طرق دیگر به مرحله اجرایی می‎رسد. تجربه خوبی بود و از حدود 32 ، 33 میلیون مشترک که در بخش خانگی وجود دارد حدود 24 میلیون الگوی مصرف را رعایت کردند.

وی تاکید کرد:این عادت وقتی نهادینه شود دیگر نگران کم و زیاد شدن بارش هم نخواهیم بود چون می دانیم که عادت خوب مصرف هنوز وجود دارد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: این روزها که زمستان نسبتا سردی را پشت سر می گذاریم متاسفانه مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری خیلی بالا رفته است. بخشی از آن از این ناشی می شود که اطلاع رسانی ها آن اندازه ای که باید باشد نبوده وگرنه در همراهی مردم ما هیچ تردیدی نداریم.

وی گفت: اگر یک درجه ترموستات در محیط زندگی کاهش پیدا کند و شدت گرما را کم کنیم این اتفاق معادل شش درصد صرفه جویی انرژی می شود که عدد خیلی بزرگی است و مردم به راحتی می توانند تا حدود 10 درصد انرژی را کاهش بدهند. این باعث می شود که ما با اطمینان کامل و بدون هرگونه خاموشی برنامه ریزی شده بتوانیم زمستان سرد را حتی اگر سرما مستمر باشد پشت سر بگذاریم.

نیروگاه ها از لحاظ سوخت رسانی دیگر مشکلی نخواهند داشت با این اوصاف؟

این مقام مسئول در رابطه با اینکه با شرایط فعلی نیروگاه ها چه شرایطی خواهند داشت نیز گفت: اکنون اندکی بیش از 70 درصد نیروگاه ها سوخت گاز دارند. اگر 520 میلیون متر مکعب مصرف گاز خانگی که قرار و روال بوده و الان به بالای 600 میلیون متر مکعب رسیده کاهش پیدا نکند یعنی نیروگاه ها با کمبود سوخت مواجه می شوند.

اردکانیان عنوان کرد: در جنوب کشور سوخت قابل ملاحظه ای داریم. انتقال آن به مناطق شمالی خودش مشکلاتی دارد.

وزیر نیرو تصریح کرد: مسئله آنقدر پیچیده به نظر می رسد که ساده‎ترین راه حل آن این است که ما در محیط های مسکونی و محیط‎های کاری با کمی دقت و وسواس بیشتر در مصرف انرژی که منشا آن گاز هست عمل کنیم. هفت الی 10 درصد صرفه جویی خیلی کار سنگین و پیچیده ای نیست ولی اثر آن خیلی بالاست.

اردکانیان بیان داشت: اگر می خواهید به شما بگویم اثر این صرفه جویی چقدر است فقط یک مثال برای شما می زنم. ما الان با تعدادی از کشورهای همسایه قرارداد صدور برق داریم. این برقی که ما صادر می‎کنیم جدا از اینکه یک منبع درآمد است برای صنعت برق کشور هم موثر است ولی رعایت یک سری قول و قرار در قبال کشورهای همسایه وظیفه ماست.

وی افزود: برای اینکه این میزان برقی که در قرارداد ذکر شده صادر بشود، کل گازی که مصرف می شود زیر 2 درصد است .

اردکانیان تاکید کرد: چنین چیزی را برای این گفتم که بدانیم چقدر این صرفه جویی مختصر که با محکم کردن پنجره ها و پوشیدن لباس گرم تر حاصل می شود موثر است.

اردکانیان در پایان گفت: محیط منزل را آنقدری گرم نکنیم که مصرف ما بالاتر برود تا خدای نکرده با خاموشی و یا سایر مشکلات مواجه شویم.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:53:58
سخنگوی دولت گفت: ردیف خودکفایی بودجه گندم با افزایش مبالغ آن در قالب بودجه تامین نهاده‌ها، توسعه مکانیزاسیون و توسعه خوداتکایی ادامه داشته و عملا حذف نشده است.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:51:54
یک شرکت ایرانی برای نخستین بار فناوری یکی از معروف‌ترین دستگاه‌های کاربردی در زمینه تصویربرداری سیار تشخیص بیماری کرونا در کمتر از ۲۰ ثانیه را مونتاژ و به بازار عرضه کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:43:56
معاون وزیر راه و شهرسازی از جزئیات جدید احتمالی وام ودیعه مستأجران و تغییر برنامه ریزی این تسهیلات با هدف کمک بیشتر به قشر مستأجر رونمایی کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1399/05/12 ساعت 19:40:35
وزیر ورزش و جوانان از اختصاص ۸ هزار ورزشگاه روباز و سرپوشیده در سراسر کشور برای برگزاری کنکور با هدف رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:47:46
کرونای گردشگر در حال سفر به کشورهای مختلف جهان از جمله گردش در شهرهای ایران است همین مسافر شوم، صنعت گردشگری ایران و جهان را فلج و مسافران را خانه نشین کرده است.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:36:33
آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی می‌توانند یکی از محل‌های انتقال عفونت باشند، پس اگر می‌توانید تا ریشه‌کنی کرونا به آرایشگاه نروید.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/12 ساعت 08:33:01
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی از تشکیل «قرارگاه پیشگیری و مقابله با کرونا» خبر داد و اعلام کرد: سپاه و بسیج تا بازگشت شرایط عادی در صحنه‌ باقی می‌مانند.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/10 ساعت 09:00:40
در پی انتشار نامه سعید نمکی، رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/10 ساعت 08:54:04
سخنگوی وزارت خارجه گفت: مقابله با کرونا، که اکنون به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و کشورهای زیادی را در بر گرفته، نیازمند یک اراده جهانی و همکاری بین المللی است و نه حرکات نمایشی.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/10 ساعت 08:50:20
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: روزهای سخت اما قابل مدیریتی پیش رو داریم، همه باید پیشگیری، مهار و درمان را جدی‌تر بگیریم.
تاريخ ارسال خبر : 1398/12/10 ساعت 08:48:52
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که هیچ تفاوتی بین مردم و مسئولان برای استفاده از کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا و انجام آزمایش آن وجود ندارد.
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba