امروز 4 آبان 1400 (ه.ش) و 26 اکتبر 2021 (م)
شماره مطلب :
39794
تاريخ انتشار :
20 تير 1400 ساعت 11:34:13
به اشتراک گذاشتن مطلب در شبکه های اجتماعی
افزودن به ليست علاقه مندي ها
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
در بیانیه‌ای به مناسبت هفته تامین اجتماعی مطرح شد؛ ۱۳ درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از دولت سیزدهم

 

 

 

۱۳ درخواست بازنشستگان تامین اجتماعی از دولت سیزدهم

دبیر کانون بازنشستگان استان تهران، در بیانیه‌ای به مناسبت هفته تامین اجتماعی، خواستار توجه دولت سیزدهم و مجلس شورای اسلامی به مشکلات بازنشستگان شد.

به گزارش نسیم صباازمهر، پرویز احمدی پنجکی رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی شهرستان شمیرانات و دبیر کانون بازنشستگان استان تهران، اظهار داشت: از سال ۱۳۱۱ و با تأسیس صندوق بیمه کارگران طرق و شوارع که به نوعی سازمان تأمین اجتماعی پایه گذاری گردید بخشی از حقوق و دستمزد ما کارگران در اشکال و عناوین مختلف در این سازمان اندوخته گردیده است. به عبارت دیگر ما و پشتیبان ما، قسمتی از حقوق ماهیانه خود را برای روز مبادا و زمان نیاز و اضطرار و جهت پوشش خطرات و ریسک‌های احتمالی یعنی تأمین و تضمین معیشت دوران سالخوردگی و بیکاری و از کارافتادگی تأمین درمان و اطمینان خاطر از معیشت و درمان بازماندگان خویش نزد این سازمان به ودیعه گذاشته و به امانت سپرده‌ایم. در این میان بر سهم حق بیمه کارگر می‌توان گفت حتی سهم کارفرمایی حق بیمه تأمین اجتماعی نیز به نوعی جزئی از حقوق و مزایای ما کارگران بوده است و کارفرمایان هزینه‌های آن را هرساله در محاسبه حداقل دستمزد و افزایش سطوح دستمزدی لحاظ نموده و می‌نمایند.

در طی چند دهه فعالیت سازمان تأمین اجتماعی بارها و بارها دولت و مجلس نسبت به تغییر ساختار کلان مرتبط با این سازمان اقدام نموده و حلقه اتصال و ارتباط کلان و عالیه دولت با این سازمان را تغییر داده‌اند، وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت بهداری و بهزیستی، وزارت رفاه و تأمین اجتماعی (تا قبل از انقلاب) وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت رفاه و تأمین اجتماعی (پس از انقلاب) با توجه به اینکه سازمان تأمین اجتماعی یک صندوق مشاع و بین النسلی و به مثابه حق الناس بوده و یک نهاد عمومی غیردولتی می‌باشد و به معنای واقعی کلمه بایستی آن را امانت و سفره متعلق به ذی نفعان (بیمه شدگان و مستمری بگیران) دانست همواره در این ادغام‌ها و تغییرات تشکیلاتی دولت از مصالح و منافع ما کارگران و کارکنان صیانت نکرده است.

متأسفانه سازمان تأمین اجتماعی در سال‌های مختلف بازیچه جناحی و سیاسی بوده است. عدم توجه به خواسته‌های بازنشستگان و بیمه شدگان و هجمه‌های بی رحمانه دولتمردان و مجلس شورای اسلامی در ادوار گذشته تا کنون به منابع سازمان تأمین اجتماعی و عمل نکردن به تعهدات خود در قبال سازمان تأمین اجتماعی این سازمان را با چالش مواجه کرده است. حذف برخی داروها از بیمه و اجرای طرح تحول سلامت و توجه نکردن به معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران و عدم اجرای قانون الزام در بخش درمان و توجه نکردن به اصلاح ساختار تأمین اجتماعی که شرکاء اجتماعی مخصوصاً حضور بازنشستگان در سطوح مدیریتی و ایجاد شورای عالی و هیئت نظارت بر عملکرد تأمین اجتماعی کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی شهرستان شمیرانات همیشه بر استقلال مالی و اداری این سازمان تأکید داشته و دارد از دولت سیزدهم یعنی دولت حجت الاسلام والمسلمین جناب رئیسی خواستار این هستیم که به سازمان تأمین اجتماعی توجه ویژه ای داشته باشند. به جهت اینکه بالای ۴۲ میلیون نفر بیمه شده و بازنشسته به همراه خانواده آنها تحت پوشش سازمان هستند از مجلس شورای اسلامی انقلابی می‌خواهیم اجازه دست اندازی و دخالت‌های غیراصولی به اموال و دارایی‌های بیمه شدگان و بازنشستگان را به نهادهای دولتی و غیردولتی ندهند و قوانینی را تصویب نکنند که سازمان تأمین اجتماعی را دچار مشکل کنند دولت سیزدهم وصول بدهی را که دولت قبل به تأمین اجتماعی دارد در الویت کار خود قرار دهد و این بدهی به سازمان تأمین اجتماعی به موقع پرداخت تا سازمان بتواند در بخش درمان و پرداخت حقوق‌های بازنشستگان و خدمات دهی به این قشر با مشکل مواجه نشود و نباید مجلس و دولت اجازه دهند مشکلات کشور و فشار و هجمه‌ها به سوی سازمان تأمین اجتماعی که ارائه دهنده خدمات مؤثر است و از مهمترین مشکلات بازنشستگان و بیمه شدگان و به طور کلی شرکا اجتماعی است، خللی ایجاد نماید.

کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی شهرستان شمیرانات از دولت و مجلس و سایر متولیان امر انتظار دارد منافع و مصالح سازمان تأمین اجتماعی، ذی نفعان و صاحبان اصلی و واقعی این صندوق را مدنظر داشته و مراعات نمایند.

۱- حفظ یکپارچگی و تمامیت سازمان تأمین اجتماعی: سازمان تأمین اجتماعی و به طور کلی هر سازمان بیمه اجتماعی دارای سه بخش اساسی و لاینفک بیمه‌ای و درمانی و سرمایه گذاری بوده و هرگونه تفکیک و جدایی بین این سه بخش باعث برهم خوردن ساختار و منابع و مصارف آن می‌گردید از دولت و مجلس شورای اسلامی انتظار داریم برای یکپارچگی و تمامیت سازمان تأمین اجتماعی تضمین و تعهد گردد و سازمان تأمین اجتماعی از انحصار خارج گردد.

۲- سه جانبه گرایی و حضور نمایندگان کارگران و بیمه شدگان و بازنشستگان و مستمری بگیران در سطوح مدیریتی تأمین اجتماعی بر اساس مقاله و نامه‌های بین‌المللی کار پذیرفته شده از سوی جمهوری اسلامی ایران و احکام قانونی مندرج در قوانین کار مصوب ۱۳۶۹ و تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴ رفاه و تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۸۳ و برنامه‌های توسعه سازمان تأمین اجتماعی بایستی لزوماً و ذاتاً بر اساس سه جانبه گرایی در ارکان عالی تصمیم گیری و نظارتی خود اداره شود. کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی خواستار تغییر ساختار تأمین اجتماعی بر اساس حضور شرکاء اجتماعی در کلیه سطوح سازمان می‌باشیم و طرح فوق در صحن مجلس شورای اسلامی بوده و از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خواستار تصویب طرح فوق و ایجاد شورای عالی تأمین اجتماعی و هیئت نظارت بر عملکرد سازمان تأمین اجتماعی با حضور صاحبان اصلی تأمین اجتماعی که شرکاء اجتماعی آن هستند سازمان را از بحران نجات دهند و حضور نمایندگان بازنشستگان و مستمری بگیران در کلیه سطوح سازمان تأمین اجتماعی را خواستاریم.

۳- اجرای دقیق و کامل قانون الزام توسط سازمان تأمین اجتماعی : به رغم اینکه قانون الزام درمان تمامی بیماران تأمین اجتماعی در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های ملکی سازمان باید به صورت رایگان انجام پذیرد. اما به جهت ناتوانی تأمین اجتماعی در خدمات درمانی مطلوب به بازنشستگان و مستمری بگیران در مراکز ملکی و کاهش حذف بعضی از داروها از بیمه تأمین اجتماعی و… به ناچار کانون عالی بازنشستگان کشور مجبور به عقد قرارداد بیمه تکمیلی جهت ارائه خدمات درمانی نموده است. قانون الزام حق قانونی بیمه شدگان و بازنشستگان و مستمری بگیران است اما اجرا نمی‌گردد. سرانه درمان به تمامی مردم توسط دولت پرداخت می‌شود اما به بالای ۴۲ میلیون نفر بیمه شده و بازنشستگان تأمین اجتماعی دولت سرانه درمان به تأمین اجتماعی نمی‌دهد که هیچ، بلکه بدهی خودش را به سازمان را نیز پرداخت نمی‌کند. بنابراین خواستار دقیق اجرای قانون الزام در بخش درمان و پیگیری اختصاصی سرانه درمان توسط دولت به بیمه شدگان و بازنشستگان بیمه تأمین اجتماعی می‌باشیم.

۴- سازمان تأمین اجتماعی با ایجاد هلدینگ میلاد سلامت یعنی خود گردانی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در قالب هلدینگ یعنی خصوصی عمل کردند در بیمارستان‌های ملکی و به جهت بهره برداری اقتصادی بیماران را پذیرش می‌نمایند و این خود هزینه تراشی برای بیمه شدگان و بازنشستگان است که با این وضعیت الویت با پولدارها خواهد بود نه بیمه شدگان. به همین جهت بیمه تکمیلی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی تحمیل گردید و با هلدینگ عمل کردن بخش درمان تأمین اجتماعی شدیداً مخالف هستیم.

۵- در مورد اجرای همسان سازی مستمری‌های بازنشستگان در دو مرحله متأسفانه با توجه به تورم سرسام آور و خط فقر و تورم و افزایش روز افزون قیمت‌ها شیرینی اجرای متناسب سازی را بازنشستگان حس نکردند. بنابراین همچنان افزایش تورم و افزایش قیمت‌ها را داریم و برای دائمی شدن همسان سازی حقوق و مستمری که توسط برنامه و بودجه به دولت پیشنهاد شده است می‌خواهیم عدالت را دولت رعایت کند و برای اجرای همسان سازی بازنشستگان کشوری و لشکری که از بودجه دولت تعیین می‌گردد این تبعیض و بی عدالتی برداشته شود و برای بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نیز از دولت و مجلس شورای اسلامی انقلابی می‌خواهیم برای دائمی شدن همسان سازی حقوق‌های بازنشستگان بودجه‌ای مختص از دولت برای بازنشستگان تأمین اجتماعی در نظر گرفته شود و همسان سازی هرساله برای بازنشستگان و مستمری بگیران اجرایی و عملیاتی گردد و مطابق تورم واقعی به حقوق و مستمری آنها اضافه گردد.

۶- خواستار حذف دو درصد از بابت درمان که توسط تأمین اجتماعی ماهیانه از حقوق و مستمری بازنشستگان کسر می‌گردد و به جهت پرداخت اضافه بابت درمان از جیب بازنشستگان و مستمری بگیران به بیمه تکمیلی صورت می‌گردد را می‌باشیم.

۷- ابطال ماده ۶۹ تأمین اجتماعی برای رفع تبعیض همکار و غیر همکار و پرداخت مزایای مختلف توسط سازمان تأمین اجتماعی به پرسنل همکار که بازنشستگان غیر همکار از آن محروم هستند و هردو گروه از بدنه یک سازمان می‌باشند و هرگونه پرداخت دوگانه بین همکار و غیر همکار را محکوم کرده و تمامی بازنشستگان و بیمه شدگان باید از امکانات رفاهی و تفریحی و معیشتی و غیره سازمان تأمین اجتماعی را به صورت یکسان استفاده نمایند.

۸- با توجه به اینکه بانک رفاه کارگران تمامی سرمایه آن متعلق به تأمین اجتماعی و بیمه شدگان و بازنشستگان و مستمری بگیران می‌باشد خواستار حذف شرط سنی برای گرفتن وام از بانک رفاه کارگران برای بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی را داریم.

۹- تمامی شرکت‌های سرمایه گذاری سازمان تأمین اجتماعی از جمله شستا، املاک و مستقلات، شرکت‌های خانه سازی، بانک رفاه کارگران و سایر واحدهای سرمایه گذاری تأمین اجتماعی متعلق به بیمه شدگان و بازنشستگان و مستمری بگیران بوده و هرگونه دخل و تصرف و هزینه‌ها در این گونه شرکت‌ها و وجود مسائل و مشکلات فراوانی که در این بخش مشاهده می‌گردد و به صورت مافیایی اداره می‌شوند از مسئولین سازمان تأمین اجتماعی و وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی و قوه قضائیه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی و درآمدهای حاصله از شرکت‌های فوق و هزینه‌ها و سایر موارد مشخص و به صاحبان سرمایه که بیمه شدگان و بازنشستگان هستند رسانده شود و سودهای حاصله به حساب سازمان تأمین اجتماعی برای خدمات دهی به بیمه شدگان و بازنشستگان واریز گردد و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار تحقیق و تفحص از شرکت‌های سرمایه گذاری سازمان تأمین اجتماعی را داریم.

۱۰- به عنوان نمایندگان قانونی بازنشستگان و مستمری بگیران با تغییر هرگونه پارامتریک و آینده نگری حوزه رفاه و تأمین اجتماعی بدون مشورت نمایندگان و بازنشستگان در سازمان تأمین اجتماعی که به ضرر کارگران و بازنشستگان و به طور کلی بیمه شدگان باشد و کاهش تعهدات تأمین اجتماعی از بیمه شدگان و بازنشستگان را نخواهیم پذیرفت و هر گروه و جناح چه صنفی و سیاسی دنبال کاهش تعهدات باشد شدیداً محکوم و بدانند در این زمینه نمایندگان بازنشستگان و مستمری بگیران سکوت نخواهند کرد و هرکسی و هر گروهی باعث کاهش تعهدات شوند را رسوا خواهیم کرد.

۱۱- خواستار پرداخت بدهی دولت به طور کامل به سازمان تأمین اجتماعی هستیم و لازم است که تمامی مسئولین تأمین اجتماعی تشکل‌های کارگری و بازنشستگان و دیگر مسئولین کشور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با همکاری و تلاش دلسوزانه جهت وصول بدهکاری به صورت جدی تا حصول نتیجه این خواسته به حق جامعه کارگری را دنبال و پیگیری نمائید. از دولت محترم جناب سید ابراهیم رئیسی می‌خواهیم بابت بدهی دولت به تأمین اجتماعی همکاری و از دخل و تصرف و دخالت‌های دولت که باعث مشکلاتی برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی گردد جلوگیری و دولت جدید برای تقویت این سازمان برای خدمات دهی بهتر به ذی نفعان خود تلاش کند.

۱۲- اعتراض شدید در مورد پرداخت عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی که هرساله صورت می‌گردد: خواستار پرداخت عیدی بازنشستگان در پایان هرسال مانند کارگران شاغل تابع قانون کار به بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی هستیم و مخالفت مسئولین تأمین اجتماعی مبنی بر اینکه چون از عیدی حق بیمه گرفته نشد را نمی‌پذیریم. این وظیفه مسئولین تأمین اجتماعی و وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی می‌باشد که باید هماهنگی و از عیدی کارگران شاغل بیمه کسر گردد و خواستار پرداخت عیدی هرساله مانند کارگران شاغل تابع قانون کار هستیم و مانند آنها به بازنشستگان و مستمری بگیران باید عیدی پرداخت گردد.

۱۳- خواهان احیا دفترچه بیمه بازنشستگان و مستمری بگیران و برقراری تعداد داروهایی که از بیمه حذف گردیده می‌باشیم و با توجه به اینکه هزینه‌های درمان افزایش چشمگیر داشته و سازمان به علت عدم اجرای قانون الزام مشکلات فراوانی برای بیمه شدگان و بازنشستگان ایجاد و فراهم کرده سریعاً از مدیران درمان سازمان تأمین اجتماعی خواستار رسیدگی فوری را داریم.

در پایان از دولت سیزدهم، مجلس شورای اسلامی و سایر متولیان منافع و مصالح سازمان تأمین اجتماعی و بازنشستگان درخواست می‌نمائیم با توجه به اینکه بازنشستگان در وضعیت بد اقتصادی زندگی می‌گذرانند و متأسفانه فراموش شده‌اند اجازه ندهند آنهایی هم که منافع بازنشستگان و بیمه شدگان و کارگران را به جهت حفظ منافع خود پایمال می‌نمایند و دست در جیب سازمان تأمین اجتماعی نمایند و ما نیز اجازه نمی‌دهیم بیش از این بازنشستگان و مستمری بگیران را مورد ظلم قرار گیرند و به عنوان نمایندگان این قشر شریف هیچ گونه کوتاهی را از مسئولین و کم کاری هیچ تشکل و مسئول و مدیر و دولت و مجلس و مدیران ارشد تأمین اجتماعی و…، نخواهیم پذیرفت.

باید راه چاره‌ای پیدا شود تا وضعیت معیشتی اسف بار بازنشستگان که دیگر تحمل این وضعیت را ندارند و استخوان‌هایشان زیر بار این فشار در حال خورد شدن می‌باشد را از این حالت شدید بحران خارج کنند. در پایان از یکایک مسئولین و دست اندر کاران خصوصاً دولت جدید و مجلس شورای اسلامی و سازمان تأمین اجتماعی و کانون عالی بازنشستگان کشور همچنین نمایندگان تشکلات صنفی می‌خواهیم که به جهت کمک به رفع مشکلات معیشتی بازنشستگان با توجه به تورم شدید حاکم بر جامعه که شدت آن روز به روز نه تنها کمتر نشده بلکه هرروز رو به افزایش بیشتری است و افزایش مستمری سالیانه و اجرای همسان سازی اثر آن چنانی در زندگی بازنشستگان مخصوصاً حداقل بگیرها نداشته با اتحاد و انسجام هرچه بیشتر سعی در رفع مشکلات معیشتی و درمانی که اساسی‌ترین مشکلات بازنشستگان است نمایند. از قوای سه گانه و دیگر دست‌اندرکاران نظام تقاضا داریم به خواسته‌های قشر ضعیف بازنشستگان توجه ویژه داشته باشند به عنوان صاحبان اصلی سازمان تأمین اجتماعی هرگونه کم کاری و کم توجهی که باعث آسیب به قشر بازنشستگان و مستمری بگیران گردد را محکوم می‌نمائیم.

 

نظرات شما
نام فرستنده :
پست الکترونيک :
متن پيام :
آخرين مطالب مرتبط
شرکت هوش برتر
هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع غير مجاز مي باشد.
Copyright(C) 2013 Nasim Saba